Masz pytania lub wątpliwości – Zadzwoń +48 888 100 654

Czym jest certyfikat energetyczny nieruchomości?

Ze względu na zmiany w prawie, posiadanie certyfikatu charakterystyki energetycznej budynku
z opcji stało się obowiązkiem dla wielu osób. Nie daj się zaskoczyć i odbierz już dziś swój dokument.

Bezpłatny webinar

Świadectwo Charakterystyki Energetycznej - wszystko co musisz o nim wiedzieć!

  • Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
  • Kogo dotyczy wymóg posiadania świadectwa?
  • Czy kapliczka uchroni Cię przed obowiązkiem posiadania świadectwa? Jakie są zwolnienia ustawowe?
  • Kto może wystawić świadectwo charakterystyki?
  • Jakie kary grożą za brak świadectwa? Kto będzie egzekwował te kary?
  • Co Agent / właściciel nieruchomości powinien podać w ogłoszeniu sprzedaży/najmie nieruchomości?
  • Jak wpłynie to na rynek nieruchomości?
  • Czy będzie miało to realny wpływ na cenę?
  • Jakie dalsze zmiany to przyniesie?

 

świadectwo charakterystyki energetycznej

Dlaczego i kiedy muszę mieć certyfikat?

Od 2023 roku właściciele nieruchomości i inwestorzy muszą posiadać świadectwo energetyczne – co to jest i dlaczego taki dokument jest potrzebny? Czym może skutkować jego brak? Jak działa i o czym informuje certyfikat? Nie daj się zaskoczyć – dowiedz się więcej i już dziś odbierz swój dokument!

Świadectwo energetyczne – co to jest i dlaczego trzeba je mieć?

Ze względu na zmiany w prawie, posiadanie certyfikatu charakterystyki energetycznej budynku z opcji stało się obowiązkiem dla wielu osób. Od 28 kwietnia 2023 roku w życie weszły ważne zmiany prawne, ustalające nowe wymogi dotyczące certyfikatów charakterystyki energetycznej. Dotyczą one nie tylko budynków mieszkalnych, ale także tych o charakterze publicznym oraz lokali użytkowych, np. magazynów, biurowców, czy sklepów. Świadectwo Charakterystyki Energetycznej (SCHE) to oficjalny dokument, który dostarcza szczegółowych informacji na temat zużycia energii przez dany budynek lub jego część, a także jego wpływu na środowisko naturalne. W praktyce SCHE przedstawia całkowitą efektywność energetyczną danego obiektu, informując o sposobach wykorzystania energii m.in. w celach ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, czy oświetlenia. Oprócz tego dokument zawiera dane dotyczące jakości izolacji termicznej budynku, co ma kluczowe znaczenie dla oceny jego całkowitej efektywności energetycznej. Można w nim znaleźć szczegółowe dane dotyczące ilości zużywanej energii na cele użytkowe, przedstawione w formie wykresów i tabel. Oceniając jakość izolacji termicznej budynku, certyfikat uwzględnia między innymi rodzaj użytych materiałów, grubość ścian, okien i drzwi, co pozwala na ocenę, jak budynek funkcjonuje w okresie letnim i zimowym.

Świadectwo energetyczne – obowiązek przy wynajmie lub sprzedaży nieruchomości

Certyfikat charakterystyki energetycznej jest dokumentem ważnym szczególnie w kontekście sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, ponieważ dostarcza potencjalnym nabywcom lub najemcom istotnych informacji o zużyciu energii i kosztach związanych z użytkowaniem danego budynku. Dzięki SCHE mogą oni podjąć bardziej świadome i przemyślane decyzje podczas transakcji, biorąc pod uwagę przewidywane koszty energii, a także wpływ na środowisko naturalne. Każda osoba sprzedająca lub wynajmująca mieszkanie, musi posiadać jego świadectwo energetyczne. Dokument jest obowiązkowy również podczas zakończenia budowy. Bez niego niemożliwe będzie dopełnienie formalności. W przypadku wielu programów wsparcia, dotacji i dofinansowań, certyfikat będzie z kolei niezbędny do złożenia wniosku. Warto o tym pamiętać, ponieważ za brak SCHE przewidziana została kara, która może wynieść nawet do 5 000 zł. To nieporównywalnie wyższa kwota niż cena wydania dokumentu. Informacja o obowiązku posiadania świadectwa energetycznego znajdzie się też w akcie notarialnym nieruchomości. Na uwadze warto mieć również fakt, że zgodnie z nowymi przepisami, certyfikat będzie wymagał cyklicznych aktualizacji. Będzie wymagał odnowienia co 10 lat, a także w sytuacji, gdy budynek będzie w znacznym stopniu modernizowany.

Świadectwo energetyczne – co to daje i dlaczego jest ważne?

Kluczowym celem SCHE jest zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie do podejmowania działań mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków. W miarę wzrostu zainteresowania ekologią i kosztami energii wymagany certyfikat jest coraz bardziej istotny dla klientów, którzy poszukują ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań, jeśli chodzi o nieruchomości. Profesjonalny certyfikat od świadectwo24.pl może także wpłynąć pozytywnie na wizerunek i atrakcyjność nieruchomości na rynku, ponieważ klienci cenią sobie budynki energooszczędne, które przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego i zmniejszą koszty użytkowania w przyszłości.

Skontaktuj się z nami

Instytut Charakterystyki Energetycznej Sp. Z o.o.
Ul. Stefana Batorego 18/108
02-591 Warszawa
Nip: 7011133671
Regon: 524735368
Mail: biuro@swiadectwo24.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone

Handcrafted by Spectar