Świadectwo energetyczne – co to jest i dlaczego trzeba je mieć?
Ze względu na zmiany w prawie,
posiadanie certyfikatu charakterystyki energetycznej budynku z opcji stało się obowiązkiem dla wielu osób. Od 28 kwietnia 2023 roku w życie weszły ważne zmiany prawne, ustalające nowe wymogi dotyczące certyfikatów charakterystyki energetycznej. Dotyczą one nie tylko budynków mieszkalnych, ale także tych o charakterze publicznym oraz lokali użytkowych, np. magazynów, biurowców, czy sklepów.
Świadectwo Charakterystyki Energetycznej (SCHE) to oficjalny dokument, który dostarcza szczegółowych informacji na temat zużycia energii przez dany budynek lub jego część, a także jego wpływu na środowisko naturalne. W praktyce SCHE przedstawia całkowitą efektywność energetyczną danego obiektu, informując o sposobach wykorzystania energii m.in. w celach ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, czy oświetlenia.
Oprócz tego
dokument zawiera dane dotyczące jakości izolacji termicznej budynku, co ma kluczowe znaczenie dla oceny jego całkowitej efektywności energetycznej. Można w nim znaleźć szczegółowe dane dotyczące ilości zużywanej energii na cele użytkowe, przedstawione w formie wykresów i tabel. Oceniając jakość izolacji termicznej budynku, certyfikat uwzględnia między innymi rodzaj użytych materiałów, grubość ścian, okien i drzwi, co pozwala na ocenę, jak budynek funkcjonuje w okresie letnim i zimowym.
Świadectwo energetyczne – obowiązek przy wynajmie lub sprzedaży nieruchomości
Certyfikat charakterystyki energetycznej jest dokumentem ważnym szczególnie w kontekście sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, ponieważ dostarcza potencjalnym nabywcom lub najemcom istotnych informacji o zużyciu energii i kosztach związanych z użytkowaniem danego budynku. Dzięki SCHE mogą oni podjąć bardziej świadome i przemyślane decyzje podczas transakcji, biorąc pod uwagę przewidywane koszty energii, a także wpływ na środowisko naturalne. Każda osoba sprzedająca lub wynajmująca mieszkanie, musi posiadać jego świadectwo energetyczne.
Dokument jest obowiązkowy również podczas zakończenia budowy. Bez niego niemożliwe będzie dopełnienie formalności. W przypadku wielu programów wsparcia, dotacji i dofinansowań, certyfikat będzie z kolei niezbędny do złożenia wniosku.
Warto o tym pamiętać, ponieważ
za brak SCHE przewidziana została kara, która może wynieść nawet do 5 000 zł. To nieporównywalnie wyższa kwota niż
cena wydania dokumentu. Informacja o obowiązku posiadania świadectwa energetycznego znajdzie się też w akcie notarialnym nieruchomości.
Na uwadze warto mieć również fakt, że zgodnie z nowymi przepisami, certyfikat będzie wymagał cyklicznych aktualizacji. Będzie wymagał odnowienia co 10 lat, a także w sytuacji, gdy budynek będzie w znacznym stopniu modernizowany.
Świadectwo energetyczne – co to daje i dlaczego jest ważne?
Kluczowym celem SCHE jest zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie do podejmowania działań mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków. W miarę wzrostu zainteresowania ekologią i kosztami energii
wymagany certyfikat jest coraz bardziej istotny dla klientów, którzy poszukują ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań, jeśli chodzi o nieruchomości.
Profesjonalny certyfikat od
świadectwo24.pl może także wpłynąć pozytywnie na wizerunek i atrakcyjność nieruchomości na rynku, ponieważ
klienci cenią sobie budynki energooszczędne, które przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego i zmniejszą koszty użytkowania w przyszłości.